خرید زعفران

زعفران به روش‌ها و اهداف مختلفی خرید و فروش می‌شود. خرید زعفران از کشاورز با هدف فرآوری و بسته‌بندی، خرید زعفران از تولیدکننده با هدف صادرات یا توزیع در بازار و همچنین خرید نهایی زعفران توسط مصرف‌کننده از اشکال مختلف خرید زعفران است.

در این مطلب مشخصاً به برخی از موارد مهم و تأثیرگذار خرید زعفران با هدف مصرف می‌پردازیم.

قبل از خرید زعفران درجه‌یک یا بهترین زعفران موجود در بازار، باید بدانید که مرغوب‌ترین زعفران ایران در کجا کشت می‌شود و شرایط عرضه آن چگونه است؟

واژه «خرید» از متداول‌ترین عبارات در هر چرخه اقتصادی است و در فرآیند خرید زعفران نیز مهم‌ترین عامل قبل از خرید «عرضه» است. عرضه زعفران هم دارای یک پیش‌نیاز دیگر است که به محل تولید زعفران باز می‌گردد. زعفران در مناطق مختلف ایران و به روش‌های متعددی کشت می‌شود که بهترین زعفران ایران در شهر قائنات از توابع استان خراسان جنوبی تولید و عرضه می‌شود. به همین دلیل است که همواره قائنات به منزله بزرگ‌ترین و بهترین عرضه‌کننده طلای سرخ باکیفیت جهان مطرح است. این منطقه علاوه بر دارا بودن بهترین جغرافیای کشت، قدیمی‌ترین و با تجربه‌ترین زعفران کاران جهان را در خود جای داده است.

پس در گام اول برای خرید بهترین زعفران، نام زعفران قائنات را جستجو و پرس و جو کنید تا بهترین و باکیفیت‌ترین خرید را انجام دهید.

خرید زعفران از تولیدکننده

عرضه و خرید زعفران در اندازه‌های مختلف از یک گرم تا چند کیلوگرم به صورت مستقیم امکان‌پذیر است. خرید زعفران از تولیدکننده به صورت مستقیم چند ویژگی برجسته دارد.

اول : خرید زعفران از تولیدکننده بدون واسطه و در نتیجه با قیمت واقعی به دست شما خواهد رسید.

دوم : تولیدکننده، معمولاً زعفران تولید شده همان سال را عرضه کرده و از انبارداری زعفران خودداری می‌کند.

سوم : کیفیت زعفران تولیدکننده کاملاً واقعی و منطبق با شرایط محصول است.

چهارم : با خرید زعفران از تولیدکننده می‌توانید در هر اندازه و در بسته‌بندی‌های متفاوت، زعفران تهیه کنید.

پنجم : تولیدکنندگان زعفران انواع مختلف زعفران را ارائه می‌کنند در صورتی که فروشنده‌ صرف، معمولاً بیش از یک یا دو نوع زعفران عرضه نمی‌کند.

ششم : و در آخر، تولیدکننده تمامی استانداردهای تولید، نگهداری، بسته‌بندی و عرضه محصول را رعایت می‌کند.

خرید زعفران از کشاورز

خرید زعفران از کشاورز یعنی زعفران فرآوری و بسته‌بندی نشده. به همین دلیل خرید زعفران به صورت مستقیم از کشاورز با هدف مصرف، هیچ‌گونه توجیه اقتصادی ندارد مگر این که در زمینه فرآوری، بسته‌بندی و نگهداری زعفران تخصص کافی داشته باشید.

تولید زعفران یک فرآیند چندمرحله‌ای است که کشاورز اولین و اصلی‌ترین حلقه این چرخه است. کشاورز با تولیدکننده زعفران تفاوت دارد، چرا که زعفران محصولی است نیازمند به فرآوری، بسته‌بندی و نگهداری تخصصی. کشاورز ممکن است تمام فرآیند کاشت، داشت، برداشت، فرآوری، جداسازی، بسته‌بندی و نگهداری را انجام دهد که در این صورت تولیدکننده کامل قلمداد خواهد شد.

به دلیل چندمرحله‌ای و پرهزینه بودن فرآیند تولید زعفران، معمولاً بسته‌بندی و عرضه آن توسط خود کشاورزان صورت نمی‌گیرد به همین دلیل وقتی خرید زعفران از کشاورز مستقیماً صورت گیرد، به دلیل این که تمام تمرکز کشاورز بر روی کاشت و داشت زعفران معطوف است، نمی‌توان انتظار داشت که زعفران یکدست جداسازی شده با بسته‌بندی حرفه‌ای و اصولی تحویل شما شود.

 

خرید زعفران فله یا عمده

خرید زعفران عمده می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. تعداد زیاد از انواع زعفران در بسته‌بندی‌های کوچک جهت توزیع مجدد یا خرده‌فروشی به‌نوعی از خرید زعفران عمده است. همچنین خرید بسته‌های بزرگ زعفران در مقیاس کیلو هم خرید عمده زعفران محسوب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده است مصرف‌کنندگان عادی کمتر رغبت به خرید زعفران فله‌ای یا بسته‌بندی نشده داشته باشند، امکان وجود ناخالصی یا زعفران تقلبی در عرضه فله‌ای است. بنابراین توصیه می‌شود که حتی زعفران عمده را به صورت بسته‌بندی شده خریداری نمایید.

قیمت مناسب، مهم‌ترین مزیت خرید زعفران عمده است و طبیعی است که قیمت زعفران نیز همانند سایر محصولات، با خریدِ تیراژ بالا به حداقل قیمت ممکن تقلیل می‌یابد.

خرید زعفران فله

خرید زعفران فله با خرید زعفران عمده تفاوت دارد. زعفران فله یعنی زعفرانی که بدون بسته‌بندی و کاملاً باز، صرفاً در یک بسته یا جعبه قابل‌حمل عرضه می‌شود. خریداران زعفران فله‌ای خود در زمینه بسته‌بندی، صادرات و تولید محصولات جانبی از زعفران فعالیت می‌کنند. زعفران فله ممکن است مستقیماً از خود کشاورز خریداری شده و جداسازی یا حتی خشک نشده باشد. کسی که زعفران فله خریداری می‌کند ترجیحاً باید در زمینه فرآوری، جداسازی، نگهداری و بسته‌بندی زعفران تخصص و تجربه کافی داشته باشد. مصرف بالای زعفران به هیچ عنوان توجیه منطقی برای خرید زعفران فله نیست، چون نبود بسته‌بندی مناسب و مجاورت مستقیم با عوامل محیطی به شدت بر کیفیت زعفران تأثیر منفی می‌گذارد.

خرید اینترنتی زعفران

از مهم‌ترین مزایای خرید اینترنتی زعفران می‌توان به این موارد اشاره کرد :

خرید زعفران به‌صورت مستقیم و بی‌واسطه از تولیدکننده، خرید زعفران با قیمت روز، خرید به هر اندازه و مقیاس از یک گرم به بالا، بسته‌بندی با کیفیت قابل انتخاب، خرید نیابتی و ارسال برای دیگران، استعلام هویت و اصالت تولیدکننده زعفران، استفاده از تخفیف‌های ویژه و مناسبتی، خرید محصول تولیدشده همان سال، سفارش آسان انواع مختلف زعفران و محصولات جانبی و غیره.

در کنار مزایای خرید آنلاین زعفران، می‌توانید علاوه بر خرید، از محتوای تخصصی که بسترهای فروش زعفران ارائه می‌کنند استفاده کنید. معمولاً اکثر سامانه‌‌های عرضه آنلاین زعفران دارای پایگاه دانش زعفران هستند که محتوای تخصصی و کاربردی در مورد طلای سرخ تولید و منتشر می‌کنند.