قیمت زعفران چگونه است و چطور تعیین می‌شود؟

قیمت زعفران به عنوان تنها طلای خوراکی جهان، همچون طلای واقعی تابعی از عوامل با متغیرهای مختلف است که شرح و بسط همه جزئیات آن در یک کتاب یا مقاله چند صفحه‌ای امکان‌پذیر است. با این حال شناخت مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت زعفران شما را قادر می‌سازد در هنگام خرید زعفران، با اطمینان و اطلاع از قیمت روز خرید کنید.

عرضه و تقاضا مهم‌ترین شاخص تعیین‌کننده قیمت هر محصول تجاری و کشاورزی است. بدیهی است که زعفران نیز از این قاعده سوا نبوده و تغییر توازنِ عوامل تعیین‌کننده در عرضه و تقاضا، مهم‌ترین عامل نوسان قیمت زعفران است.

چرا زعفران گران می‌شود و قیمت آن ثابت نیست؟

تغییر پارامترهای تولید زعفران به عنوان خط اول عرضه، به شدت تحت تأثیر هزینه‌های داشت و برداشت است. از همین رو اولین عامل نوسان قیمت زعفران شرایط کاشت و عمل‌آوری محصول است. در رأس عوامل تأثیرگذار کشاورزی هم می‌توان به خشک‌سالی و تغییر رویه بارش نزولات آسمانی اشاره کرد.

همچنین به دلیل این که زعفران گیاهی چندساله است، گرمای بیش از حد تابستان و همچنین سرمازدگی در زمستان روند تولید این محصول را دستخوش تغییر می‌کند. کافی است به این موارد تورم سالانه را نیز اضافه کنید چرا که علاوه بر تولید، مستقیماً بر هزینه‌های بسته‌بندی و توزیع نیز دستخوش تغییر می‌شوند.

اگرچه بسته‌بندی و توزیع، تنها عامل نوسان قیمت در بخش عرضه زعفران نیست، باید توجه داشت که عمده زعفران تولید ایران صادر می‌شود و هرگونه افزایش یا کاهش سالانه صادرات باعث تغییر قیمت زعفران می‌شود.

قیمت زعفران درجه یک صادراتی چقدر است؟

بخش عمده زعفران تولیدشده ایران صادر می‌شود که شامل انواع مختلف زعفران (نگین، سرگل، پوشال و..) است. به دلایل متعددی مانند رعایت استاندارهای دقیق، بررسی شاخص‌های ارگانیک محصول، کیفیت بالای فرآوری، بسته‌بندی و نگهداری، زعفران صادراتی قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع زعفران دارد. مشتری زعفران صادراتی صرف‌نظر از این‌که زعفران را در ایران خرید کند یا خارج از کشور، از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و انتظار دارد که در ازای قیمت بالاتر، محصول با کیفیت‌تری نیز تحویل بگیرد.

 

قیمت یک کیلوگرم زعفران چقدر است؟

هر چقدر بسته‌بندی زعفران از نظر وزن و ابعاد کوچک‌تر باشد، هزینه صرف شده بالاتر خواهد بود بدین معنی که زعفران در مقیاس وزنِ بالاتر قیمت مناسب‌تری دارد. بر همین اساس قیمت یک کیلو زعفران در بسته یک کیلوگرمی از قیمت یک کیلو زعفران در بسته‌بندی‌های کوچکِ یک گرمی به مراتب بیشتر است. بسته‌های کوچک زعفران در ایران همانند طلا با دو مقیاس «مثقال» و «گرم» توزیع می‌شود. با این حال معیار استاندارد «کیلوگرم» است.

خریداران زعفران فله‌ای بدون بسته‌بندی استاندارد، معمولاً صادرکنندگان یا شرکت‌های هستند که زعفران بازِ کیلویی را (از تولیدکننده) برای بسته‌بندی مجدد یا صادرات خریداری می‌کنند. در واقع این‌ها بخشی از شبکه توزیع و عرضه زعفران هستند نه مصرف‌کننده.

رستوران‌ها یا صنایع غذایی پرمصرف بهتر است زعفران عمده موردنیاز خود را در بسته‌بندی‌های استاندارد بزرگ تهیه کنند نه صورت باز و فله، چرا که زعفران فله به دلیل عدم بسته‌بندی صحیح در معرض شرایط محیطی آسیب‌پذیر بوده و به تدریج کیفیت خود را از دست خواهد داد.

قیمت یک مثقال زعفران یا قیمت یک گرم زعفران چقدر است؟

قیمت یک مثقال زعفران معادلِ گرمیِ قیمت ۴.۶۰۸ گرم زعفران است. واحدهای سنتی توزین مثل مثقال، سیر، صوت و مَن واحدهای استاندارد توزین به حساب نمی‌آیند. با این حال هنوز برخی از شرکت‌ها بر اساس همین معیارها که متداول‌ترین آن مثقال است زعفران را بسته‌بندی می‌کنند. زعفران معمولاً در کمتر از یک گرم به ندرت بسته‌بندی می‌شود و یک گرم زعفران را می‌توان به نوعی کوچک‌ترین واحد بسته‌بندی زعفران در ایران قلمداد کرد.

قیمت روز زعفران در ایران چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت روز زعفران بر خلاف فلزات گران‌بها توسط یک مرجع خاص تعیین و ابلاغ نمی‌شود. زعفران یک محصول مصرفی و در حال حاضر، بازار است که قیمت آن را تعیین کرده و فروشندگان عمده، خرد و اینترنتی نیز تابع تغییرات همین بازار هستند. با این حال اگر علاقه‌مند به دنبال کردن قیمت روز زعفران هستید بهترین گزینه یک وب سایت بروز، تخصصی و قابل‌اعتماد است.

معمولاً قیمت روز کالاهای مصرفی توسط بورس کالا تعیین می‌شود ولی زعفران هنوز به طور کامل در بورس کالای ایران ثبات پیدا نکرده است. اما در آینده این امید هست که با ساماندهی بیشتر بورس کالا روند قیمت‌گذاری محصولات مصرفی با ارزشی مثل زعفران با شاخص‌های علمی مبتنی بر آینده‌نگری تعیین شود.

در قدیم اگر شما می‌خواستید قیمت روز زعفران را داشته باشید چاره‌ای به جزء فهرستی از فروشندگان زعفران و تماس با تک به تک آن‌ها نبود، اما امروز به لطف فناوری با چند کلیک ساده به آخرین قیمت روز زعفران دسترسی خواهید داشت.

صرف‌نظر از میزان زعفران موردنیاز، فروش آنلاین زعفران به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه بر دسترسی در لحظه به آخرین قیمت، زعفران موردنیازتان را اینترنتی خرید کنید.