قائنات ؛ پایتخت زعفران جهان

شهرستان قائنات از توابع استان خراسان جنوبی به پایتخت زعفران جهان معروف است. این شهر طبق آخرین تقسیمات کشوری دارای ۳ بخش، ۸ دهستان و نزدیک به ۴۰۰ روستا است.

قائنات دارای بیشترین وسعت کشت زعفران جهان، یعنی حدود ۶.۰۰۰ هکتار است که زمینه اشتغال ۱۰۰.۰۰۰ کشاورز زعفران‌کار را فراهم کرده است. طبق آخرین آمار جشنواره ملی طلای سرخ که همه‌ساله در پایتخت زعفران جهان، شهر قائنات برگزار می‌شود، این شهرستان در سال بیش از ۳۰ تن زعفران تولید و عرضه می‌کند که معادل یک‌پنجم کل زعفران تولید شده در کشور است. بر اساس نرخ پایش قیمت زعفران در سال ۱۳۹۵ شهرستان قائنات فقط از طریق کشت زعفران، سالانه بیش از ۴۵ میلیارد تومان برای کشور ارزش‌آفرینی می‌کند.

آقای غلامرضا طاهری، مدیر اجرایی پنجمین جشنواره ملی طلای سرخ به روزنامه دنیای اقتصاد اعلام کرد که مقدمات ثبت جهانی «زعفران قائنات» به عنوان میراث فرهنگی طبیعی در حال انجام است، این خبر خوبی برای حفظ میراث هزاران ساله شهر قائنات است.

«زعفران قائنات» تنها یک محصول کشاورزی نیست، بلکه یک فرهنگ، سبک زندگی، تجارت، تعهد به حفظ اصالت و یکی از بهترین محصولات استراتژیک کشاورزی جهان و ایران است. تاریخچه کشت زعفران در این شهر به قدمت تاریخ خود شهر قائنات یعنی بیش از ۳۰۰۰ سال است. اقلیم مناسب این شهرستان در کنار تخصص و تعهد کشاورزان و تولیدکنندگان زعفران باعث شده است زعفران قائنات باکیفیت‌ترین زعفران جهان شناخته شود.

 

دلایل کیفیت و مرغوبیت زعفران قائنات

دلایل کیفیت و مرغوبیت زعفران قائنات را می‌توان از دو جنبه مورد ارزیابی قرار داد. اقلیم و خاک بسیار مناسب این شهر بهترین شرایط کشت زعفران را دارد. این موضوع باعث شده زعفران قائنات همواره از سایر محصولات مشابه تولید داخل و خارج مرغوب‌تر باشد.

استقبال و تقاضای جهانی برای زعفران قائنات باعث شده است، کاشت، داشت و فرآوری این محصول تداوم بیشتری (نسبت به سایر نقاط) داشته و در نتیجه آمیختگی اجتماعی بیشتری بین طبیعت، مردم و زعفران در شهر قائنات ایجاد شود، به شکلی که در صورت بروز شرایط نامطلوب کشت، زعفران کار قائناتی، تاب‌آوری و تحمل بیشتری برای حل مشکلات و باقی ماندن در مسیر کشت زعفران دارد، در صورتی که ممکن است کشاورز ناحیه دیگر با بروز مسائل و چالش‌های پیش‌رو به کشت جایگزین تمایل یابد.

تشخیص زعفران اصل قائنات

تشخیص زعفران اصل با زعفران تقلبی و هم‌چنین زعفرانی که دارای ناخالصی است فرآیندی است کاملاً تخصصی که خارج از موضوع این بحث است. این‌که آیا زعفرانی که خریداری می‌کنید اصل است یا خیر و این که آیا زعفرانی که خریداری می‌کنید متعلق به قائنات است یا شهر و منطقه دیگر، دو موضوع کاملاً متفاوت و جدا است.

در این بخش، هدف ارائه اطلاعاتی پیرامون خرید زعفران متعلق به شهر قائنات است. تشخیص این که زعفران تولید شده متعلق به چه منطقه و اقلیم است بسیار کار سخت، پیچیده و تخصصی است که نیاز است سال‌ها در این حوزه فعالیت مستقیم داشته باشید.

برای حصول اطمینان از خرید زعفران اصل قائنات دو راه وجود دارد :

راه اول این که به قائنات سفر کنید، یک زعفران شناس خبره همراه داشته باشید و از یک فروشنده یا تولیدکننده معتبر زعفران بخرید.

راه دوم خرید آنلاین زعفران قائنات از تولیدکننده یا عرضه‌کننده‌ای است که در شهر قائنات مستقر است. که البته به نظر می‌رسد حتی اگر تاجر و صادرکننده زعفران هم باشید راه دوم منطقی‌تر و آسان‌تر باشد.

قیمت زعفران قائنات

قیمت زعفران قائنات علی‌رغم کیفیت بالا و مرغوبیت قابل‌توجه، نسبت به زعفران سایر مناطق ایران، اختلاف چندانی ندارد. قیمت روز زعفران در ایران توسط بازار تعیین می‌شود. بهترین گزینه اطلاع از قیمت روز زعفران رجوع به منابع آنلاین است.

گاهی ممکن است یک منطقه بسته به شرایط اقلیمی در یک سال کشت متوسط، خوب یا ضعیفی را تجربه کند که شهر قائنات نیز از این قاعده مستثنا نیست. با این تفاوت که به دلیل حجم بالای تولید زعفران در قائنات هرگونه تغییر در آمار کشت یا هزینه‌های تمام‌شده منجر به تأثیر بر قیمت کشوری و حتی جهانی زعفران می‌شود.

شما با خرید زعفران قائنات، اگرچه قیمت روز زعفران را پرداخت می‌کنید، زعفرانی خریداری خواهید کرد که از متوسط بازار یا زعفران سایر مناطق مرغوبیت بسیار بالاتری دارد.

خرید زعفران قائنات، بی‌واسطه و مستقیم

قبلاً اگر کسی تصمیم خرید زعفران قائنات را داشت، یا حتماً باید به قائنات سفر می‌کرد و یا از فروشنده‌ای معتبر که زعفران را از قائنات تأمین می‌کرد خرید خود را انجام می‌داد که این امر صرفاً برای کسانی میّسر بود که به صورت دائم در زمینه تجارت زعفران فعال بودند یا مصرف سرانه آن‌ها به اندازه‌ای بود که هزینه این سفر و ارتباط را بپردازند.

امروزه به لطف فناوری این امکان وجود دارد که به آسانی زعفران اصل قائنات را با قیمت روز و به هر اندازه به صورت اینترنتی خریداری کنید.